Trudno sobie wyobrazić życie bez pieczywa. Spożywa się je najczęściej na śniadanie i kolacje. Ważne jest jednak, aby spożywać dobry chleb. Co to jednak znaczy? Dobry i zdrowy chleb to taki, który powstaje na naturalnym zakwasie. Dzięki temu wzmacnia układ immunologiczny, a tym samym czujemy się zdrowsi.

Zdrowy chleb na zakwasie

Pieczywa kupowanego w marketach nie można porównywać do tego wypiekanego na naturalnym zakwasie. To sprzedawane w marketach produkowane jest w oparciu o technologię związaną z zamrażaniem. Oznacza to, że takie pieczywo było krótko fermentowane. Dodatkowo dochodzi tu do obecności różnego rodzaju polepszaczy. Tak produkowany i sprzedawany w marketach chleb szybko traci swoje walory smakowe i zapachowe. Inaczej jest w przypadku pieczywa wytwarzanego na bazie zakwasu, zwłaszcza długodojrzewającego. Takie pieczywo posiada walory prozdrowotne. Jak już wspomniano, takie pieczywo pozytywnie stymuluje układ immunologiczny.

Zdrowotne właściwości naturalnego pieczywa

Pieczywo wypiekane na naturalnym zakwasie podlega długiej fermentacji. Dzięki temu rozkładowi ulegają ewentualne mikotoksyny. Redukowany jest także kwas fitynowy, który odpowiedzialny jest za zwolnienie procesu wchłania się związków mineralnych oraz białek. Długa fermentacja odpowiedzialna jest także za redukcję poziomu enzymów odpowiedzialnych za powstawanie związków rakotwórczych. Pieczywo wytwarzane na naturalnym zakwasie ma zatem wiele właściwości prozdrowotnych. To kupowane w marketach, zawierające różnego rodzaju polepszacze i konserwanty, może prowadzić do niedoboru ważnych minerałów w organizmie.

Gdzie kupować zdrowe pieczywo?

Zdrowe pieczywo najlepiej jest kupować w lokalnych piekarniach. Najlepiej jeśli będą to małe i rzemieślnicze piekarnie. Takie bowiem piekarnie przykładają ogromną wagę do jakości całego procesu pieczenia. Stosują także składniki najwyższej jakości. Warto zatem rozejrzeć się czy takich piekarni nie ma w okolicy. Jeśli okaże się, że nie wówczas warto udać się do sklepu ze zdrową żywnością. Wiele z takich sklepów sprzedaje także pieczywo. A to dostarczane jest z najlepszych piekarni.

Zdrowie jest najważniejsze, dlatego trzeba o nie właściwie dbać. Mowa tu także o prawidłowej diecie. Musi być bogata w zdrowie o odżywcze pokarmy. W tym także w dobry i zdrowy chleb. Pieczywo nie może być zatem kupowane w sposób przypadkowy (https://ranozebrano.pl/pieczywo). Uwagę zwracać należy na to gdzie zostało wypieczone, z jakich składników i w jaki sposób. Wszystko po to, aby kupić i jeść najlepsze i najzdrowsze pieczywo.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez stockking - pl.freepik.com

Agnieszka